Technická analýza

31. mája 2010, Milan Bachratý, Nezaradené

Technická analýza je výskum dynamiky trhu, predpovedaná najmä pomocou grafov za účelom predpovedania budúceho vývoja cien. Technická analýza sa skladá z viacerých prístupov k štúdiu i pohyb cien, ktoré sú vzájomne prepojené v rámci jednej harmonickej teórie. Tento typ analýzy skúma pohyb ceny na trhu pomocou analyzovania troch trhových faktorov:

– cena

– objem

– počet otvorených pozícií

Z týchto troch faktorov, je pre technickú analýzu základným cena, pričom ostatné sa používajú následne pre potvrdenie správnosti opakujúcich sa, resp. totožných cenových trendov.

Technický analytik základá výskum na nasledujúcich troch axiómoch (postulátoch):

1) Pohyb trhu zahŕňa všetky informácie

Toto je najdôležitejší postulát technickej analýzy. Pre správne pochopenie analytických procedúr je rozhodujúce mu porozumieť. Jeho podstatou je, že každý faktor, ktorý vplýva na hodnotu cenných papierov (finančných inštrumentov)- ekonomický, politický alebo psychologický- bol už na trhu započítaný a cena daného inštrumentu tento faktor už absorbovala. Inak povedané, každá zmena ceny je sprevádzaná zmenou externých faktorov. Technický analytik sa pomocou analyzovania cenových grafov za pomoci indikátorov či formácií, snaží získať informáciu o pravdepodobnom pohybe ceny inštrumentu z predchádzajúceho vývoja cien. Tento predpoklad je v konflikte s fundamentálnou analýzou, keďže fundamentálny obchodník zameriava svoju pozornosť v prvom rade na analýzu, resp. štúdium faktorov a až následne na závery z nej plynúce. Proces fundamentálnej analýzy vyzerá nasledovne: “ak je dopyt väčší ako ponuka, potom cena porastie”. Technický analytik robí záver v opačnej sekvencii: “pretože ceny rástli, potom bol dopyt väčší ako ponuka”.

2) Cena sa pohybuje s trendom

Tento predpoklad je základom pre všetky metódy technickej analýzy, ako trh, ktorý sa pohybuje v súlade s trendmi možno analyzovať, na rozdiel od chaotického trhu. Cenový pohyb ako aktuálny výsledok vývoja ceny na trhu prípadne trendu má najčastejšie dve príčiny. Prvá naznačuje, že aktuálny trend bude pokračovať ďalej ak vývoj ceny pokračuje v aktuálnom trende ( vylúči tak chaotický pohyb ) a druhý predpokladá to, že prichádza nástup opačného trendu ak vývoj ceny nepokračuje ďalej v aktuálnom trende.

3) História sa opakuje

Technická analýza a skúmanie trhovej dynamiky sú úzko spojené so štúdiom ľudskej psychológie. Na trhu možno sledovať opakujúce sa trendy, ktorých podstatou je podľa tejto mienky opakujúci sa ľudský faktor. Technický obchodník sa domnieva, že pokiaľ takýto model fungoval v minulosti, nemá dôvod pochybovať, že sa bude opakovať i v budúcnosti, nakoľko sú založené na ľudskej psychológii, ktorá zostáva už po celé stáročia takmer nezmenená.

Technická analýza slúži k tzv. časovaniu trhu alebo timingu. To znamená, že nám technická analýza pomáha nájsť vhodné okamihy k vstupu na trh, ale i k výstupu z trhu. Zjednodušene povedané nám technická analýza hovorí, kedy nakúpiť a ukončiť obchod (nákupná pozícia/long/buy), či kedy predať a ukončiť obchod (krátka pozícia/short/sell).

Medzi nástroje technickej analýzy patrí analýza cenových formácií v grafoch a analýza indikátorov technickej analýzy.

Resumé:

Technická analýza sa používa najmä pre krátkodobé investičné horizonty
Odpovedá na otázku “Čo sa kedy stane”. Používa sa pre timing (načasovanie obchodov). Nepokúša sa o kalkuláciu vnútornej hodnoty (“správnej ceny”) finančného inštrumentu. Opiera sa iba o minulé informácie.